Wiosenny warszat z Metodą Feldenkraisa (Wwa) 22.04.2023 r. -> taniec i ruch. Kręgosłup, głowa i stopy.

Na kolejnych warsztatach, w ramach których łączę lekcje Feldenkraisa z tańcem, ruchem i głosem zajmiemy się kręgosłupem, głową i stopami.

Po czasie przesilenia poszukamy wiosennej odnowy, witalnej różnorodności w ruchu i w domu każdego, każdej z nas czyli w ciele. Postaramy się przebudzić nasz organizm do życia tak, jak budzą się kiełkujące nasiona bez pośpiechu, w spokojnym rytmie w z pozoru niezauważalnej sekwencji mikroruchów, bez pośpiechu i napięcia. Poszukamy istoty i źródła ruchu, mobilizując delikatnie nasze ciało i wprawiając je w życiodajny ruch, odzwierciedlony następnie w spontanicznym tańcu. Uruchomimy także głos w formie naturalnych ćwiczeń emisyjnych towarzyszących ruchowi, który być może przybierze formę wiosennej melodii.

Metoda Feldenkraisa® oferuje unikalny i praktyczny sposób na pełniejsze wykorzystanie naszego potencjału. Jest to metoda edukacyjna skupiająca się na nauce i ruchu, która może przynieść poprawę sprawności ruchowej i lepszą integrację funkcjonalną.
Nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy, Moshe Feldenkraisa (1904-1984), inżyniera i fizyka oraz nauczyciela judo. Metoda Feldenkraisa jest jedną z dwóch – obok metody Alexandra – najbardziej znanych metod edukacji somatycznej. Metodę tę od dziesięcioleci stosują muzycy, sportowcy, tancerze, aktorzy, ćwiczący jogę, pilates i wszyscy, którzy zajmują się rozwojem osobistym.

Podczas tego warsztatu zanurzymy się w praktyce metody Feldenkraisa. Uczestnicy poznają trzy lub cztery lekcje metody Feldenkraisa obejmujące zróżnicowane wzorce psychoruchowe w obszarze miednicy, obręczy barkowej, oraz klatki piersiowej, a następnie postaramy się ugruntować te doświadczenia w tańcu, ruchu spontanicznym wychodząc od prostych wydawałoby się funkcji ruchowych. Będzie to powrót do czasów dzieciństwa, kiedy kreatywność, otwartość i radość z odkrywania naszego ciała były udziałem każdego z nas. Spróbujemy połączyć szósty zmysł z pamięcią ciała oraz myślą i świadomym działaniem. Nie zapomnimy o oddechu, być może włączymy także głos.
Wreszcie zajmiemy się codzienną medytacją, funkcjami takimi jak rolowanie, siadanie czy wstawanie, które, są początkiem wszystkich działań ruchowych i jak się okazuje, mogą być również obszarem badań i odkryć.

Jest to piąty z kolei warsztat w cyklu „Feldenkrais taniec i ruch” i mam nadzieję, że nie ostatni. Warsztaty zostały pomyślane jako moduły, kolejność tych modułów nie jest obowiązkowa. Zatem jeśli nie byłaś / byłeś na części pierwszej, z powodzeniem możesz wziąć udział w części trzeciej, potem drugiej, a następnie pierwszej – jeśli zechcesz.

Jakie są korzyści?
• Ulga od napięcia mięśniowego, lepsze poznanie własnego ciała,
• Łatwiejsze i pełniejsze oddychanie, metody radzenia sobie ze stresem poprzez ruch,
• Większy relaks i dobre samopoczucie, oraz ćwiczenia medytacji ruchowej, którą można stosować na co dzień,
• Lepsze wyniki w sporcie, tańcu, muzyce i działaniach performatywnych – rozwinięcie kompetencji psychomotorycznych,
• Większa łatwość wykonywania codziennych czynności, większa świadomość ciała,
• Zwiększona witalność, oraz świadomość pozwalająca lepiej radzić sobie z dolegliwościami psychosomatycznymi i stresem.

Warszat Feldenkrais – Taniec i ruch. Kręgosłup, głowa, stopy.

Z rzeczy praktycznych – będziemy pracować dużo z głową, kręgosłupem, stopami, a także miednicą. Będą lekcje w pozycji leżącej na boku, na plecach, oraz w pozycji siedzącej i stojącej. Będziemy się turlać po podłodze, będzie dużo ruchu w kilku poziomach. Będziemy eksplorować ruch w różnych sytuacjach i jego aspektach, będziemy mierzyć się z ograniczeniami w obszarze zmysłów i przestrzeni. To czego się nauczymy będziemy się starali przełożyć na praktykę w tańcu i ruchu spontanicznym oraz emisji głosu przy muzyce. Będzie trochę relaksu i trochę wysiłku, trochę skupienia i trochę śmiechu. Wiele zależy od uczestników 🙂 Jest to trzecia część warsztatów z tryptyku. Aby wziąć udział w warsztatach nie musisz być uczestniczką/kiem poprzednich części warsztatowych

Szczegóły wydarzenia:
Kiedy: 22 kwietnia 2023 r.
Godziny: 12:00-16:00
Cena: 200 zł (a w przypadku dokonania płatności pełnej kwoty do dnia 10 kwietnia – cena 180 zł -> EARLY BIRD).
Gdzie: Joga Centrum, ul. Świętokrzyska 31/33a (2 piętro), Warszawa
Ilość miejsc: 15-17

Zapisy / szczegóły: Grzegorz Krowicki, tel.: 660 704 704, e-mail: studiofeldenkraisa@gmail.com

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 90 zł i wysłać maila z imieniem i nazwiskiem i informacją o dokonaniu wpłaty.
Numer konta: HRIS Sp. z o.o., nr: 41 1050 1025 1000 0090 8053 5041

Co ze sobą zabrać? Wygodny, swobodny, przyjemny strój, w którym lubisz się ruszać, matę / koc, bandankę lub apaszkę, mały jasiek pod głowę, wodę oraz przede wszystkim CIEKAWOŚĆ SIEBIE.


O prowadzącym:
Grzegorz Krowicki rozpoczął treningi w praktyce metody Feldenkraisa w 2010 roku w Paryżu pod okiem Myriam Pfeffer w wyniku swoich doświadczeń sportowych i ruchowych, a także odkrył ścieżkę dalszego rozwoju w metodzie Feldenkraisa, pozwalającą na integrację dotychczasowych praktyk rozwojowych w obszarze ciała, umysłu i emocji. Jego nauczycielami byli także Paul Newton, Sabine Pfeffer, Ted Presland, Francois Combo. Po śmierci Myriam Pfeffer kontynuował naukę w Centro Scientifico del Movimento w Strigara we Włoszech. Tam jego nauczycielami byli: ś.p. Tina Broccoli, Eilat Almagor, Steve Rosenholz, Anat Krivine, Mara della Pergola, Beatriz Walterspiel, Simone Broccoli. W listopadzie 2016 ukończył szkolenie i uzyskał dyplom certyfikowanego praktyka (nauczyciela) Metody Feldenkraisa.
Jego pasją jest kajakarstwo rzeczne i morskie, ski-alpinizm, nurkowanie, taniec i śpiew. Posiada doświadczenie trekkingowe zdobyte w Indiach, Nepalu, na Kubie, Indonezji, Jordanii, Zanzibarze, Grecji, Jordanii, Kolumbii i na Majorce. Ma ponad 20-letnie doświadczenie jako chórzysta. Śpiewa w sekcji basowej Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego (WCHM) w Warszawie pod dyrekcją Borysa Somerschafa. Uprawiał jogę, tai chi, Teatr No, taniec nowoczesny, kontakt improwizację, tango, 5Rytmów, pantomimę, teatr Grotowskiego. Od ponad 20 lat doradza firmom i organizacjom w obszarach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi i coachingiem.

Zapraszam!

Wydarzenie FB: https://fb.me/e/2OyK9mFQo

#feldenkrais #somatyka #warsztatruchowy #jogacentrum

Jedna myśl na “Wiosenny warszat z Metodą Feldenkraisa (Wwa) 22.04.2023 r. -> taniec i ruch. Kręgosłup, głowa i stopy.”

Zostaw Odpowiedź
  1. Na warsztatach metodą Feldenkraisa byłam drugi raz. U Grzegorza po raz pierwszy. Podobało mi się parę rzeczy:) Po pierwsze, że grupa była mała i nastrój kameralny. Po drugie było swobodnie, bez niepotrzebnego napięcia, prowadzący niczego nie narzucał, a z drugiej strony nie czułam się zostawiona sama sobie.
    Bardzo też spodobały mi się wprowadzone elementy tańca i używania swojego głosu:)
    Na warsztatach zrozumiałam, że nic nie muszę i to było bardzo miłe uczucie. Zdecydowanie też po wyjściu czułam się lżejsza, łatwiej mi się chodziło, mniej bolało mnie kolano, które jest po operacji. Jak będę miała możliwość, to chętnie skorzystam z kolejnych warsztatów.

Zostaw odpowiedź