Bądź swoim nauczycielem – metoda Feldenkraisa w zmianie. Kolejny warszat (Wwa) 17.06.2023 r.

Następny warsztat Feldenkraisa będzie dotyczył zmiany i wdzięczności. W ostatnich latach jesteśmy świadkami zmian, do których staramy się dostosować. Pojawiają się wyzwania, którym próbujemy sprostać. Każda zmiana znajduje odzwierciedlenie w ciele, a nawet zaczyna się w ciele. Ciało ludzkie poprzez swoją elastyczność i plastyczność daje możliwość aby antycypować zmiany, przechodzić od stabilnej równowagi do stabilnej nierównowagi i z powrotem, amortyzować upadki np: wykorzystując dynamikę potknięć i upadków do rolowania, powstawania na nowo.

Moshe Feldenkrais jest przykładem człowieka renesansu, który z największej swojej słabości potrafił uczynić największy atut. Kontuzja z lat młodzieńczych, z której skutkami borykał się całe dorosłe życie nie przeszkodziła mu ukończyć studiów na Sorbonie, prowadzić badań naukowych w instytucie Piotra Joliot-Curie, nie przeszkodziła mu także w zdobyciu stopnia III-ci dan w judo, czy w napisaniu i wydaniu kilku książek na temat świadomości ciała. Badając przyczyny i skutki swojej słabosci stworzył jedną z najlepiej opracowanych i zdefiniowanych metod pracy z ciałem.

My również będziemy przyglądać się naszemu ciału, będziemy odkrywać jego inteligencję i doskonałość i będziemy się przyglądać, jak poradziło sobie z licznymi zmianami ostatnich lat. Będą trzy lub cztery lekcje Feldenkraisa wcale nieoczywiste w tym, co najmniej jedna trudna i wymagająca. Będzie ruch, taniec, głos (w formie naturalnych ćwiczeń emisyjnych towarzyszących ruchowi, który przybierze formę pieśni). Będą ćwiczenia indywidualne i w parach.

Metoda Feldenkraisa® oferuje unikalny i praktyczny sposób na pełniejsze wykorzystanie naszego potencjału. Jest to metoda edukacyjna skupiająca się na nauce i ruchu, która może przynieść poprawę sprawności ruchowej i lepsza integracje funkcjonalna.
Nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy, Moshe Feldenkraisa (1904-1984), inżyniera i fizyka oraz nauczyciela judo. Metoda Feldenkraisa jest jedną z najbardziej znanych metod edukacji somatycznej. Metodę tę od kilku dziesięcioleci stosują muzycy, sportowcy, tancerze, aktorzy, ćwiczący jogę, pilates i wszyscy, którzy zajmują się rozwojem osobistym. Podczas warsztatu zanurzymy się w praktyce metody Feldenkraisa. Uczestnicy poznają trzy lubcztery lekcje metody Feldenkraisa obejmujące zróżnicowane wzorce psychoruchowe w obszarze calego szkieletu, ze szczegolnym uwzglednieniem kregoslupa i polaczenia z glowa oraz stabilizacji i rownowagi (core) a takze zachowania elastycznosci w zmiennym otoczeniu i okolicznosciach, a następnie postaramy się ugruntować te doświadczenia w tańcu, ruchu spontanicznym wychodząc od prostych wydawałoby się funkcji ruchowych. Będzie to również powrót do czasów dzieciństwa, kiedy kreatywność, otwartość i radość z odkrywania naszego ciała były udziałem każdego z nas. Spróbujemy połączyć szósty zmysł z pamięcią ciała oraz myślą i świadomym działaniem; nie zapomnimy o oddechu, włączymy także głos. Wreszcie zajmiemy się codzienną medytacją, funkcjami takimi jak rolowanie, siadanie czy wstawanie, które, są początkiem wszystkich działań ruchowych i jak się okazuje, mogą być również obszarem badań i odkryć. Każdy z warsztatów został pomyślany jako pewnego proces.

Jakie są korzyści?

  • Ulga od napięcia mięśniowego, lepsze poznanie własnego ciała
  • Łatwiejsze i pełniejsze oddychanie, metody radzenia sobie ze stresem poprzez ruch
  • Większy relaks i dobre samopoczucie, oraz ćwiczenia medytacji ruchowej, którą można stosować na co dzień
  • Lepsze wyniki w sporcie, tańcu, muzyce i działaniach performatywnych- rozwinięcie kompetencji psychomotorycznych
  • Większa łatwość wykonywania codziennych czynności, większa świadomość ciała, rozluźnienie napięcia mięśniowego w tym mięśni twarzy, szczęki, krtani.
  • Zwiększona witalność, oraz świadomość pozwalająca lepiej radzić sobie z dolegliwościami psychosomatycznymi i stresem.
Metoda Feldenkraisa w zmianie – Bądź swoim nauczycielem – 17.06.2023 r.

Z rzeczy praktycznych

Będzie lekcja w pozycji leżącej na brzuchu, na plecach, z podparciem na obu dłoniach i stopach a także jedna lekcja, jeśli czas pozwoli w pozycji stojącej.
Będziemy się turlać po podłodze, szukając nieznanych do tej pory form rolowania, będzie dużo ruchu w kilku poziomach, będziemy eksplorować ruch w różnych sytuacjach i jego aspektach, będziemy mierzyć się z ograniczeniami w obszarze zmysłów i przestrzeni. To czego się nauczymy będziemy się starali przełożyć na praktykę w tańcu i ruchu spontanicznym oraz emisji głosu.

Będzie trochę relaksu i trochę wysiłku, trochę skupienia i śmiechu, i mam nadzieję, że radości z odkrywania siebie. Wiele zależy od Was! Jest to warsztat przeznaczony dla osób, które miały już do czynienia z metodą Feldenkraisa, lub z innymi formami ruchu takimi jak joga, pilates, taniec, tai chi, etc.
Kiedy: 17 czerwca 2023 r. – godz. 10:00-15:00
Cena: 220 zł (a w przypadku dokonania płatności pełnej kwoty do dnia 30 maja – cena 200 zł).
Gdzie: Yoga Republic – Śniadeckich 18 lok. 1 – Warszawa (https://www.yogarepublic.pl/kontakt)
Ilość miejsc: min. 7 – max.15
Zapisy / szczegóły: Grzegorz Krowicki, tel: 660 704 704, e-mail: studiofeldenkraisa@gmail.com
Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 100 zł i wysłać maila z imieniem i nazwiskiem oraz informacją o dokonaniu wpłaty.
Numer konta: HRIS Sp. z o.o. , nr 41 1050 1025 1000 0090 8053 5041

Co ze sobą zabrać: wygodny przyjemny strój, matę do jogi, chustę lub kocyk, bandankę lub apaszkę, mały jasiek pod głowę, wodę oraz przede wszystkim CIEKAWOŚĆ SIEBIE.


O prowadzącym:
Grzegorz Krowicki rozpoczął treningi w praktyce metody Feldenkraisa w 2010 roku w Paryżu pod okiem Myriam Pfeffer w wyniku swoich doświadczeń sportowych i ruchowych, a także odkrył ścieżkę dalszego rozwoju w metodzie Feldenkraisa, pozwalającą na integrację dotychczasowych praktyk rozwojowych w obszarze ciała, umysłu i emocji. Jego nauczycielami byli także Paul Newton, Sabine Pfeffer, Ted Presland, Francois Combo. Po śmierci Myriam Pfeffer kontynuował naukę w Centro Scientifico del Movimento w Strigarze we Włoszech. Tam jego nauczycielami byli: ś.p. Tina Broccoli, Eilat Almagor, Steve Rosenholz, Anat Krivine, Mara della Pergola, Beatriz Walterspiel, Simone Broccoli. W listopadzie 2016 ukończył szkolenie i uzyskał dyplom certyfikowanego praktyka (nauczyciela) Metody Feldenkraisa.
Jego pasją jest kajakarstwo rzeczne i morskie, ski-alpinizm, nurkowanie, taniec i śpiew. Posiada doświadczenie trekkingowe zdobyte w Indiach, Nepalu, na Kubie, Indonezji, Jordanii, Zanzibarze, Grecji, Jordanii, Kolumbii i na Majorce. Ma ponad 20-letnie doświadczenie jako chórzysta. Śpiewa w sekcji basowej Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego (WCHM) w Warszawie pod dyrekcją Borysa Somerschafa. Uprawiał jogę, tai chi, Teatr No, taniec nowoczesny, kontakt improwizację, tango, 5Rytmów, pantomimę, teatr Grotowskiego. Od ponad 20 lat doradza firmom i organizacjom w obszarach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi i coachingiem.

Jedna myśl na “Bądź swoim nauczycielem – metoda Feldenkraisa w zmianie. Kolejny warszat (Wwa) 17.06.2023 r.”

Zostaw Odpowiedź
  1. Bardzo piękny warsztat, serdecznie polecam!

Zostaw odpowiedź