POWRÓT DO DOMU / TAKE ME HOME – kolejny warsztat metody Feldenkraisa w Warszawie 7-8.10.2023 r.

Zapraszam na kolejny warsztat metody Feldenkraisa pt: POWRÓT DO DOMU / TAKE ME HOME.
Ciało jest naszym domem, jest oazą, źródłem wewnętrznego spokoju i inspiracji. Eksplorując nasz skomplikowany system szkieletowo-mięśniowy zaczęliśmy naszą podróż po otaczającym nas świecie. Na początku był ruch, słowo było potem. Weszliśmy w ten świat z odwagą, nie lękając się upadków, choć nie było łatwo powstawaliśmy wielokrotnie na nowo często z uśmiechem a niekiedy z płaczem, poprzez ruch, dotyk, słuch i wzrok poznawaliśmy otaczający nas świat. Kinestezja była naszym całym światem. Badanie i uczenie się samych siebie było niczym odkrywanie nowych lądów. Potem nagle wraz z rozwojem intelektualnym spowszednieliśmy sobie. Ruch przestał być już tak odkrywczy… powoli zaczęliśmy zapominać czym jest radość z nowo odkrywanych umiejętności ruchowych, nowych połączeń nerwowych które umożliwiały nam uczenie się nowych nieznanych dotąd schematów ruchowych. Uciekliśmy do głowy zapominając o radości z poznawania siebie. Czyżbyśmy już wszystko wiedzieli? Czyżbyśmy już wszystko umieli? Biegamy, ćwiczymy na siłowni, jeździmy na rowerze uprawiamy różne dyscypliny sportu… ale czegoś jakby brakuje… W ostatnich latach jesteśmy świadkami zmian, do których staramy się dostosować. Wzmożony wysiłek intelektualny staramy się kompensować wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Żyjemy szybciej, śpimy krócej, czasem wydaje nam się, że osiągniemy zaplanowane cele gdy przyspieszymy, szybsze czytanie, szybsze myślenie, szybkie ruchy nastawione na cel. Czy tak nie jest? Żyjemy w rytmie staccato a nasze ciało domaga się przepływu, rytmu stillness. Jak pogodzić wymagania, które stawia nam świat z naszymi możliwościami i predyspozycjami ? Ciało ludzkie poprzez swoją elastyczność i plastyczność daje możliwość aby antycypować zmiany, przechodzić od stabilnej równowagi do stabilnej nierównowagi i z powrotem, amortyzować upadki np: wykorzystując dynamikę potknięć i amortyzację upadków poprzez rolowanie, do powstawania na nowo.

Moshe Feldenkrais jest przykładem człowieka renesansu, który z największej swojej słabości potrafił uczynić największy atut. Kontuzja z lat młodzieńczych, z której skutkami borykał się całe dorosłe życie nie przeszkodziła mu ukończyć studiów na Sorbonie, prowadzić badań naukowych w instytucie Piotra Joliot-Curie, nie przeszkodziła mu także w zdobyciu stopnia III-ci dan w judo, czy w napisaniu i wydaniu kilku książek na temat świadomości ciała. A jednak naczelną zasadą Feldenkraisa jest zrób mniejszy ruch, zatrzymaj się, zwolnij… Jak to możliwe? Feldenkrais powiedział kiedyś – „znajdź największą swoją słabość i poddaj się jej”. Badając przyczyny i skutki swojej słabości (kontuzji kolana) stworzył jedną z najlepiej opracowanych i zdefiniowanych metod pracy z ciałem.

Początki metody Feldenkraisa to eksploracja swoich możliwości często w niesprzyjających okolicznościach, aby pójść dalej trzeba niekiedy wrócić do domu, do domu który zawsze jest z nami – do naszego ciała.
Metoda Feldenkraisa® oferuje unikalny i praktyczny sposób na pełniejsze wykorzystanie naszego potencjału. Jest to metoda edukacyjna skupiająca się na nauce i ruchu, która może przynieść poprawę sprawności ruchowej i lepsza integracje funkcjonalna.
Nazwa pochodzi od nazwiska jej twórcy, Moshe Feldenkraisa (1904-1984), inżyniera i fizyka oraz nauczyciela judo. Metoda Feldenkraisa jest jedną z najbardziej znanych metod edukacji somatycznej. Metodę tę od kilku dziesięcioleci stosują muzycy, sportowcy, tancerze, aktorzy, ćwiczący jogę, pilates i wszyscy, którzy zajmują się rozwojem osobistym. Podczas warsztatu zanurzymy się w praktyce metody Feldenkraisa. Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy poznają 8 lekcji metody Feldenkraisa obejmujących zróżnicowane wzorce psychoruchowe w obszarze całego szkieletu, ze szczególnym uwzględnieniem miednicy, stawów biodrowych, kręgosłupa, klatki piersiowej i barków. Będziemy pracowali z poczuciem równowagi, a także zachowania elastyczności w zmiennym otoczeniu i okolicznościach, a następnie postaramy się ugruntować te doświadczenia w tańcu, ruchu spontanicznym wychodząc od prostych wydawałoby się funkcji ruchowych. Będzie to również powrót do czasów dzieciństwa, kiedy kreatywność, otwartość i radość z odkrywania naszego ciała były udziałem każdego z nas. Spróbujemy połączyć szósty zmysł z pamięcią ciała oraz myślą i świadomym działaniem; nie zapomnimy o oddechu, włączymy także głos. Wreszcie zajmiemy się codzienną medytacją, funkcjami takimi jak rolowanie, siadanie czy wstawanie, które, są początkiem wszystkich działań ruchowych i jak się okazuje, mogą być również obszarem badań i odkryć. Każdy z warsztatów został pomyślany jako pewnego proces.

Jakie są korzyści?

 • Łatwiejsze i pełniejsze oddychanie, metody radzenia sobie ze stresem poprzez ruch.
 • Większy relaks i dobre samopoczucie, oraz ćwiczenia medytacji ruchowej, którą można stosować na co dzień.
 • Lepsze wyniki w sporcie, tańcu, muzyce i działaniach performatywnych- rozwinięcie kompetencji psychomotorycznych.
 • Ulga od napięcia mięśniowego, lepsze poznanie własnego ciała.
 • Większa łatwość wykonywania codziennych czynności, większa świadomość ciała, rozluźnienie napięcia mięśniowego w tym mięśni twarzy, szczęki, krtani.
 • Zwiększona witalność, oraz świadomość pozwalająca lepiej radzić sobie z dolegliwościami psychosomatycznymi i stresem.

Będziemy się turlać po podłodze szukając nieznanych do tej pory form rolowania, będzie dużo ruchu w kilku poziomach, będziemy eksplorować ruch w różnych sytuacjach i jego aspektach, będziemy mierzyć się z ograniczeniami w obszarze zmysłów i przestrzeni. To czego się nauczymy będziemy się starali przełożyć na praktykę w tańcu i ruchu spontanicznym. Będzie trochę relaksu i trochę wysiłku, trochę skupienia i śmiechu i mam nadzieję że radości z odkrywania siebie. Wiele zależy od Was!

 • Kiedy: 7-8 października 2023 r.
 • Godziny: sobota 10:00-15:00; niedziela 9:00- 14.00
 • Cena: 400 zł
 • Gdzie: Yoga Republic – Śniadeckich 18 lok. 1 – Warszawa https://www.yogarepublic.pl/kontakt
 • Ilość miejsc: 10-12

Zapisy / szczegóły: Grzegorz Krowicki tel: 660704704 e-mail: studiofeldenkraisa@gmail.com
Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 200 zł i wysłać maila z imieniem i nazwiskiem i informacją o dokonaniu wpłaty.
numer konta: HRIS Sp. Z o.o. 41 1050 1025 1000 0090 8053 5041
Co ze sobą zabrać: wygodny przyjemny strój, matę do jogi, chustę lub kocyk, bandankę lub apaszkę, mały jasiek pod głowę, wodę oraz przede wszystkim CIEKAWOŚĆ SIEBIE.

O prowadzącym:
Grzegorz Krowicki rozpoczął treningi w praktyce metody Feldenkraisa w 2010 roku w Paryżu pod okiem Myriam Pfeffer w wyniku swoich doświadczeń sportowych i ruchowych, a także odkrył ścieżkę dalszego rozwoju w metodzie Feldenkraisa, pozwalającą na integrację dotychczasowych praktyk rozwojowych w obszarze ciała, umysłu i emocji. Jego nauczycielami byli także Paul Newton, Sabine Pfeffer, Ted Presland, Francois Combo. Po śmierci Myriam Pfeffer kontynuował naukę w Centro Scientifico del Movimento w Strigarze we Włoszech. Tam jego nauczycielami byli: ś.p. Tina Broccoli, Eilat Almagor, Steve Rosenholz, Anat Krivine, Mara della Pergola, Beatriz Walterspiel, Simone Broccoli. W listopadzie 2016 ukończył szkolenie i uzyskał dyplom certyfikowanego praktyka (nauczyciela) Metody Feldenkraisa.
Jego pasją jest kajakarstwo rzeczne i morskie, ski-alpinizm, nurkowanie, taniec i śpiew. Posiada doświadczenie trekkingowe zdobyte w Indiach, Nepalu, na Kubie, Indonezji, Jordanii, Zanzibarze, Grecji, Jordanii, Kolumbii i na Majorce. Ma ponad 20-letnie doświadczenie jako chórzysta. Uprawiał jogę, tai chi, Teatr No, taniec nowoczesny, kontakt improwizację, tango, 5Rytmów, pantomimę, teatr Grotowskiego. Od ponad 20 lat doradza firmom i organizacjom w obszarach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi i coachingiem.

Zostaw odpowiedź