Wrażenia uczestników po warsztacie Feldenkraisa 8.10.2022

I kolejny warsztat za nami!

Metoda Feldenkraisa opiera się na założeniu, że istotą życia jest ruch i zmieniając sposób poruszania się danej osoby – zmieniamy jej całe życie.

Moshe Feldenkrais zaobserwował, że na obraz nas samych jako osób składają się cztery składniki. Myślenie, uczucia, odczucia (to co nam dostarczają zmysły: dźwięki, zapachy, kolory) oraz ruch. Każdy z tych składników jest bardzo ważny dla naszego funkcjonowania i w trakcie naszego życia podlegają one zmianom.

Moshe Feldenkrais skupił się na ruchu. Zrobił tak dlatego, że zmianę w naszym poruszaniu możemy łatwo zaobserwować. Zmiana odczuć czy myśli jest czymś trudniejszym, ponieważ zarówno myśli jak i uczucia są trudniej uchwytne niż ruch.
Wiele ruchów w Metodzie Feldenkraisa jest opartych na ruchach niemowląt ponieważ to we wczesnym rozwoju uczenie się jest najbardziej “własne”. Dlatego Moshe Feldenkrais inspirował się wczesnymi etapami rozwoju ruchowego dziecka. Niemowlę uczy się samo z siebie bazując na własnej wewnętrznej motywacji, a nie na motywacji zewnętrznej opartej na nagrodach i karach.
Osoba, która praktykuje Metodę Feldenkraisa nie kopiuje ruchów, które dla kogoś są dobre albo właściwe, tylko sama je odkrywa.

Oto wrażenia i refleksje uczestników ostatniego warsztatu:

„Warsztaty Feldenkraisa z Grzegorzem to prawdziwa lekcja uważności na własne ciało. Grzegorz jest wspierającym , uważnym i cierpliwym nauczycielem, a to co robi, jest jego ogromną pasją!” – Ola

Grzegorz to bardzo świadomy i wspierający nauczyciel, a przy tym interesujący i ciepły człowiek 🙂 Wiele dobrego można wynieść z tych zajęć, pogłębiając kontakt z własnym ciałem uczymy się dbać o siebie <3” – A.

„Przyszłam na te warsztaty z bólem pleców, a wyszłam bez niego. Moje plecy więc mocno głosują na tak. A ja sama odzyskałam dużo z łączności ze swoim ciałem i umiejętności skupiania się nawet na minimalnych ruchach i odczuwania tych minimalnych różnic. Było intensywnie ale też interesująco.” – Karolina

„Bardzo fajne i ciekawe zajęcia! Warto spróbować!” – Joanna

2 chociaż na “Wrażenia uczestników po warsztacie Feldenkraisa 8.10.2022

Zostaw Odpowiedź
  1. Warsztaty Feldenkraisa z Grzegorzem to prawdziwa lekcja uważności na własne ciało. Grzegorz jest wspierającym , uważnym i cierpliwym nauczycielem, a to co robi, sprawia mu ogromną pasję!

  2. Anna Kolińska|

    Pierwszy raz uczestniczyłam w warsztatach Feldenkraisa.To dla mnie zupełnie nowe doświadczenie, jestem pod wrażenie zarówno samej metody jak i sposobu prowadzenia zajęć przez Grzegorza. Widać jego zaangażowanie i profesionalizm.Na zajęciach można było poczuć sie w pełni swobodnie, to był czas na wyciszenie się I rozmowę z wlasnym ciałem, nigdy wcześniej nie patrzýłam na ruch, który wykonuje moje ciało z taką uważnoscią.Swietna sprawa, sedecznie polecam!

Zostaw odpowiedź