Warsztaty metody Feldenkraisa – Równowaga i przepływ

Zapraszam na warsztaty Metody Felsenkraisa, które odbędą się w sobotę 5.10.2019 r. w Centrum turystyczno-rekreacyjnym „Uroczysko Ruczaj”. To piękne miejsce położone jest na skraju wsi Karczmisko wśród malowniczych krajobrazów Puszczy Knyszyńskiej. Dokładny adres poniżej.

Od narodzin mamy zdolność tworzenia i rozwijania nowych wzorców psycho-ruchowych. W okresie niemowlęcym badamy przestrzeń dookoła nas i uczymy się jak się w niej poruszać świetnie przy tym się bawiąc. Eksplorowanie tego co dookoła nas oraz możliwości jakie daje nam nasze własne ciało trwa przez okres dzieciństwa i dorastania. Wraz z upływem czasu coraz więcej energii i czasu zabiera nam rozwój intelektualny. Nasze niczym nie skrępowane badania przestrzeni i możliwości układu szkieletowo-mięśniowego napotykają na bariery i ograniczenia. To co badaliśmy z takim zapałem i ciekawością staje się dla nas przyzwyczajeniem, rutyną. Zwykle nie myślimy nawet o tym, że czynności takie jak chodzenie, bieganie, siadanie, wstawanie czy podnoszenie różnych przedmiotów możemy wykonać inaczej. Tym bardziej, że stres, pośpiech i doświadczenia życiowe, w tym przebyte kontuzje często wpływają na nasz sposób funkcjonowania i poruszania się. Tak jak w przypadku znajomości języka obcego, brak praktyki oznacza zwykle regres, tak i brak praktyki w doświadczaniu i badaniu możliwości jakie daje nam nasze ciało może i zwykle prowadzi do przeciążeń, dolegliwości bólowych, wad postawy, i kontuzji. Często wydaje nam się, że czynne uprawianie sportu, które daje przecież tyle satysfakcji radości pomoże przezwyciężyć dolegliwości. Nie zawsze tak się dzieje, a niekiedy zwiększenie wysiłku i obciążeń, przy jednoczesnym braku zmiany techniki i starych przyzwyczajeń skutkuje zwiększeniem dolegliwości i kontuzjami. Z kolei zawodowi sportowcy, tancerze, aktorzy, muzycy stają często u szczytu swej kariery przed faktem organizmu wyeksploatowanego treningami na granicy fizycznej wytrzymałości. Mózg ludzki ma jednak zdolność tworzenia nowych wzorców ruchowych w każdym wieku, co oznacza, że nie musimy wciąż tkwić w starych schematach i możemy usprawnić sposób naszego funkcjonowania w wielu obszarach.

Metoda Feldenkraisa jest metodą rozwoju somatycznego, sposobem na lepsze poznanie siebie – pogłębienia świadomości ciała, lepszej integracji psychiki, physis i emocji. To również przygoda, i powrót do twórczych badań i poszukiwań lepszych bardziej optymalnych rozwiązań, jakie pamiętamy z dzieciństwa. Uruchamia nasz niewykorzystany potencjał, rozwija naszą kulturę kinestetyczną, pozwala uruchomić inteligencję sensoryczną, pozwala zachować sprawność fizyczną, umożliwia połączenie prostoty z elegancją.

Ruch staje się środkiem do samopoznania i uruchamia proces rozwoju, staje się drogą, a nie celem. Nasze ciało zaś lepiej poznane i zrozumiane, zintegrowane z umysłem i emocjami staje się nam przyjacielem na całe życie.

Istnieją dwa sposoby pracy w metodzie Feldenkraisa:

  • grupowa – Świadomość Poprzez Ruch – uczestnicy zwykle leżą na matach (choć są też lekcje w pozycji stojącej lub siedzącej) i wykonują specjalne sekwencje ruchowe według instrukcji podawanych przez nauczyciela. Uświadamiają sobie swoje nawyki i tworzą nowe możliwości ruchowe
  • indywidualna – nazywana Integracją Funkcjonalną. Nauczyciel porusza delikatnie ciałem ucznia w taki sposób, by umożliwić mu samopoznanie, rozpoznanie swoich nawyków ruchowych i tworzenie nowych wzorców

Praktykując Metodę Feldenkraisa uczymy się dostrzegać nowe możliwości nie tylko w zakresie poruszania się, ale i innych obszarów życia. Niezależnie od tego czy praktykujesz jogę, czy gimnastykę słowiańską, tańczysz tango czy contact improwizację, trenujesz triatlon, biegasz maratony, jeździsz na rowerze czy uprawiasz nordic walking ten warsztat jest dla Ciebie.

O prowadzącym:
Grzegorz Krowicki
od 20 lat jest praktykiem zarządzania i HR, prowadzi własną firmę doradczą, od lat pasjonuje się sportem, uprawia kajakarstwo śródlądowe i morskie, narciarstwo biegowe, zjazdowe, skialpinizm, jako jeden z pierwszych w Polsce dostrzegł potencjał nordic walkingu, od ponad 20 lat śpiewa w chórach muzyki klasycznej i sakralnej, od czasów studenckich interesował się i praktykował różne formy pracy z ciałem począwszy od teatru Grotowskiego, pantomimy, teatru Noh, jogi, tanga argentyńskiego, 5 rythms, contact improwizacji itd. Poszukiwania doprowadziły go do metody Feldenkraisa, którą poznał na warsztatach Jacka Paszkowskiego. Trening praktyka metody Feldenkraisa rozpoczął w 2011 roku w Paryżu w szkole ś.p. Myriam Pfeffer (http://www.feldenkraisnow.org/myriampfefferi.html). Uczyłem się tam również od takich nauczycieli jak Paul Newton, Sabine Pfeffer, Ted Presland, Francois Combo. Po śmierci mojej nauczycielki i po rocznej przerwie kontynuował naukę w Centro Scientifico del Movimento w Strigarze we Włoszech. Jego nauczycielami byli m.in.: ś.p. Tina Broccoli (https://newscsm.wordpress.com/tina-broccoli/), Eilat Almagor (http://www.restalittle.com/home-cs4j), Steve Rosenholz (https://www.feldenkraisresources.com/category-s/1833.htm), Anat Krivine, Mara della Pergola, Beatriz Walterspiel, Simone Broccoli.

Cena: 300 PLN/os. Liczba miejsc ograniczona.

Płatność: do 15 września 2019 r.

Termin: Warsztaty odbędą się w sobotę – 5.10.2019 w godz. 9.00-17.30 z 1,5 godz. przerwą na lunch.

Miejsce warsztatów:
Centrum turystyczno-rekreacyjne „Uroczysko Ruczaj” położone jest na skraju wsi Karczmisko wśród malowniczych krajobrazów Puszczy Knyszyńskiej. Adres: Agroturystyka – Uroczysko Ruczaj, Karczmisko 41, 16-020 Czarna Białostocka

❗❗❗ W piątek, 04.10.2019 godz. 18.00 odbędzie się prelekcja, otwarty wykład na temat metody i jej twórcy.
Miejsce spotkania: Sztuka Kochania – Instytut pozytywnych Wibracji Białystok ul. Waryńskiego 6/6
WSTĘP WOLNY!

❗❗ W sobotę, 06.10.2019 planowane są sesje indywidualne integracji funkcjonalnej.

❗ Zgłoszenia: studiofeldenkraisa@gmail.com
lub
Elżbieta Czaczkowska Flow tel. 506 236 545,
FB: https://www.facebook.com/elzbieta.czaczkowska.5

Zostaw odpowiedź